Service Details:
| MS Grade | HR Sheet |
| Max Cutting Thickness | Up to 6 mm |
| Max Sheet Size | 1500 x 3000 mm |
| Part Application | Structure |
| Processing Service | Cutting Only |
| Cutting Accuracy | ±0.5 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Laser Type | CNC Laser |
| Service Location/City | Pan India |
| Certification | ISO |
| Service Mode | Offline |
| Service Type | MS Part Laser Cutting Service |
Due to prosperous industry expertise and practice, we are rendering MS Part Laser Cutting Service to our customers. Due to on-time completion, our service is enormously well-liked in the market. Our rendered service meets on customer’s demand.
Service Details:
| MS Grade | CRCA |
| Max Cutting Thickness | Up to 3 mm |
| Max Sheet Size | 1250 x 2500 mm |
| Part Application | Fabrication |
| Processing Service | Cutting Only |
| Cutting Accuracy | ±0.3 mm |
| Service Mode | Offline |
| Method Of Cutting | CNC Laser |
| Business / Industry Type | Manufacturer & Job Work services |
| Service Type | Sheet Metal Cutting Service |
| Service Location | Pan India |
| Material | Mild Steel |
Due to prosperous industry proficiency, we are rendering Mild Steel Sheet Laser Cutting Services. This service is handled by experts who employ advanced technique to render this service as per customer’s demand. Furthermore, we are rendering this service in varied forms that meet on customer’s demand.
Additional Information:
Service Details:
| Brass Grade | IS 319 |
| Max Cutting Thickness | Up to 2 mm |
| Max Sheet Size | 900 x 600 mm |
| Application | Electrical Parts |
| Finish Type | Polished |
| Cutting Accuracy | ±0.05 mm |
| Laser Type | CNC Laser |
| Certification | ISO |
| Service Location | Pan India |
| Service Mode | Offline |
| Service Type | Brass Laser Cutting Service |
| Material | Brass |
Keeping in view assorted requirements and demands of our honored clientele, we are competent to render Brass Laser Cutting Service to our customers. Our service is accomplished using the advanced techniques.
Service Details:
| Service Material | Stainless Steel |
| Max Cutting Thickness | Up to 3 mm |
| Machine Type | CO2 Laser |
| Operation Type | Cutting |
| Max Sheet Size | 600 x 400 mm |
| Application Industry | Automotive |
| Machine Used | CNC Laser |
| Service Location/City | Pan India |
| Maximum Cutting Thickness | .3 to 12mm |
| Certification | ISO |
| Service Mode | Offline |
| Service Type | Stainless Steel Laser Cutting Service |
Being a noticeable firm of market, we are rendering Stainless Steel Laser Cutting Service. This service is handled by experts who use advanced technique to render this service as per customer’s demand. In this service, we use advanced printing machines.
Service Details:
| Cutting Process | Laser Cutting |
| Max Thickness | 3 mm |
| Material | Mild Steel |
| Sheet Size | 1250 x 2500 mm |
| Tolerance | ±0.1 mm |
| Service Type | CNC Sheet Metal Cutting Services |
| Service Location | Pan India |
Keeping in mind the full requirements of customers, we offer CNC Sheet Metal Cutting Services. In addition to this, this service is identified for reliability, timely completion and flexibility. Our service is handled by expert’s team who use advanced technique.
Additional Information:
Service Details:
| Workpiece Type | Sheet Metal |
| Max Sheet Thickness | 2 mm |
| Max Thickness | 5 mm |
| Max Bending Length | 1000 mm |
| Bending Type | V Bending |
| Bending Process | Power Press |
| Material Grade | SS304 |
| Service Location | On Site |
| Material | ss and ms |
| Service Mode | Offline |
| Service Type | Sheet Metal Bending Parts Service |
| Packaging | Box & Rolls |
| Size | Minimum 8mm to 3100mm |
Our entity is rendering Sheet Metal Bending Parts Service. Our rendered services are widely admired due to their timely completion and reliability. These services are handled by professional’s team who has affluent industry practice and expertise.
Service Details:
| Aluminum Grade | AL 5052 |
| Max Cutting Thickness | Up to 3 mm |
| Max Thickness | 25 mm |
| Max Sheet Size | 1500 x 3000 mm |
| Application | Safety Doors |
| Part Application | Panel |
| Service Type | Flat Bed Cutting |
| Finish Type | Anodized |
| Laser Type | CO2 Laser |
| Cutting Accuracy | ±0.1 mm |
| Sheet Size | 1500 x 3000 mm |
| Type Of Machine | CNC Laser Cutting Machine |
| Types Of Laser Cutting | CNC Laser Cutting Service |
| Maximum Thickness | 20mm |
| Maximum Dimension | 1500x3000 |
| Type Of Cutting | Laser Cutting |
| Service Location | Pan India |
| Brand | Shri Shyam Laser Cutting |
Assisted by hard work of our accomplished personnel, we render Aluminum CNC Laser Cutting Services. This service is completed employing the advanced techniques. Our service is known in the market for their timely completion and reasonable prices.
Service Details:
| Usage/Application | Decorative Panels |
| Design | Standard Design |
| Material | Stainless Steel |
| Service Duration | 1 days |
| Size | 1000 x 1000 mm |
| Types of Profile Cutting | cnc laser cutting |
| Area Of Services | All over World |
| Materials | All Metal |
| Thickness | .3 to 12mm |
| Service Type | SS Profile Cutting Services |
| Service Mode | Offline |
| Service Location | Pan India |
Our firm is rendering SS Profile Cutting Services. This service is rendered in dissimilar form at nominal prices. These services are handled by our experts who have prosperous experience and skill. Moreover, we render this service at low costs.
Additional Information:
Service Details:
| Material | Stainless Steel |
| Material Form | Sheet |
| Service Duration | 2 days |
| Material Thickness | 0.3 to 20mm |
| Design Type | 2d laser cutting |
| Method Of Cutting | CNC Laser |
| Plate Cutting Thickness | 0.3 to 20mm |
| Accuracy | 0.01+-03 |
| Type Of Steel | Stainless Steel |
| Service Type | Stainless Steel Sheet Laser Cutting Services |
| Service Mode | Offline |
| Brand | Shri Shyam Laser Cutting |
We are a well-known firm of Stainless Steel Sheet Laser Cutting Services. This service is handled by professionals who have prosperous industry practice and proficiency. These services are rendered with us at low prices. Due to high demand, we render this service as per client’s demand.
Additional Information:
Service Details:
| Cutting Process | Laser |
| Metal Type | Mild Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Max Cutting Thickness | Up to 6 mm |
| Max Thickness | 25 mm |
| Max Sheet Size | 1250 x 2500 mm |
| Part Application | Automotive |
| Cutting Tolerance | ±0.05 mm |
| Cutting Accuracy | ±0.1 mm |
| Application | Industrial Parts |
| Processing Service | Cutting + Bending |
| Service Location | Pan India |
| Service Mode | Offline |
| Service Type | Metal Cutting Job Work Service |
Our entity holds years of experience in rendering Brochure Printing Services. This service is handled by well-informed experts who use reliable printing Metal Cutting Job Work Service. Owing to their timely completion and reliability, this service is enormously well-liked in the market.
Additional Information:
Service Details:
| Metal Type | Mild Steel |
| Max Cutting Thickness | Up to 6 mm |
| Max Sheet Size | 1500 x 3000 mm |
| SS Grade | SS 304 |
| Part Application | Automotive |
| Finish Type | 2B Finish |
| Cutting Accuracy | ±0.05 mm |
| Part Type | Panels |
| Processing Service | Cutting + Bending |
| Usage/Application | Interior |
| Laser Type | CNC Laser |
| Service Location/City | Pan India |
| Certification | ISO |
| Service Type | SS Metal Laser Cutting Service |
Our firm has made unbelievable breakthrough in the providing SS Metal Laser Cutting Service. Attributed for its flexibility and reliability, these services are broadly demanded. More to this, we deliver these to our clients after understanding their budgetary requisites. Clients can acquire these services at most affordable rates.
Service Details:
| Base Material | Mild Steel |
| Type of Sheet Metal Fabrication | Laser Cutting |
| Service Type | Laser Cutting |
| Max Thickness | 6 mm |
| Surface Finish | Powder Coated |
| End Use | Electrical Panel |
| Fabrication Standard | IS Standards |
| Max Sheet Size | 1250 x 2500 mm |
| Service Mode | On Site |
Service Details:
| Application | Industrial |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Service Scope | Labor Only |
| Height | 20 feet |
| Thickness | 1 mm |
| Service Type | Structural Fabrication |
| Structure Type | Pre-Engineered Building |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Service Duration | 5 days |
Service Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Kg |
| Product Type | Plate |
| Design | Template-based |
| Dimension | 2 x 2 feet |
| Service Duration | 4-5 days |
| Types of Profile Cutting | CNC Laser Cutting |
| Materials | Mild Steel |
| Thickness | 20 mm |
| Service Type | MS Profile Cutting Services |
| Service Mode | Offline |
| Service Location | Pan India |
Our firm is engrossed in rendering MS Profile Cutting Services. Knowledgeable experts who have affluent industry experience render this service. This service is extremely admired in the market due to reliability, timely completion and flexibility. We render this service at low prices to our patrons.
Additional Information:
Service Details:
| Aluminum Grade | AL 6061 |
| Max Cutting Thickness | Up to 2 mm |
| Max Sheet Size | 2000 x 4000 mm |
| Part Application | Enclosure |
| Finish Type | Powder Coated |
| Cutting Accuracy | ±0.2 mm |
| Usage/Application | Industrial & Interior |
| Laser Type | CNC Aluminium Laser |
| Service Location/City | Pan India |
| Service Type | Aluminum Laser Cutting Service |
| Service Mode | Offline |
Our entity is rendering Aluminium Laser Cutting Services to our customers. Our service is rendered using the advanced techniques. Our professionals render this service within prearranged time frame. We render this service in varied forms that meet on customer’s demand.
Service Details:
| Usage/Application | Construction |
| Material Form | Plate |
| Material Grade | ASTM A36 |
| Design Type | Rectangular |
| Size | 600 x 1200 mm |
| Thickness | 3.5 mm |
| Method Of Cutting | CNC Laser Cutting |
| Cutting Method | Plasma Cutting |
| Accuracy | 0.5 mm |
| Type Of Steel | Mild Steel |
| Business / Industry Type | Manufacturer & Job Work services |
| Service Type | MS Plate Cutting Service |
| Service Mode | Offline |
| Service Location | Pan India |
Leveraging on the proficiency of our proficient personnel, we are indulged in rendering Product MS Plate Cutting Service. Due to high demand, we render this service as per client’s demand.