Cnc Laser Cutting Service
Offering you a complete choice of services which include cnc laser cutting services, sheet metal laser cutting, cnc cutting service and metal designer jaali.
CNC Laser Cutting Services
Approx. Price: Rs 3,000 / sq ftGet Latest Price Service Details:
| Max Thickness | 16 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Balcony Jali |
| Service Type | Flat Bed Cutting |
| Laser Type | Fiber Laser |
| Sheet Size | 1500 x 3000 mm |
| Service Location | New Delhi |
| Additional Process | Bending |
| Tolerance | ±0.05 mm |
| Industry Served | Automotive |
| Service Mode | Onsite Service |
| mode | offline |
Set up in the year 2018 “Shri Shyam Laser Cutting“ is an Job Work Service,Laser Cutting Service. These administrations are hugely respected in the market for their top highlights, for example, moderate evaluating, unwavering quality, stringent investigation, convenient fruition and adaptability.
Approx. Price: Rs 30 / sq ftGet Latest Price Service Details:
| Max Sheet Thickness | Up to 20 mm |
| Application | Gate |
| Metal Type | LOHA AND STEEL |
| Processing Service | Cutting + Bending |
| Max Sheet Size | 1500 x 3000 mm |
| Part Type | Brackets |
| Cutting Material | Mild Steel |
| Laser Type | METAL CUTTING SERVICE |
| Machine Used | CNC LASER CUTTING |
| Service Location/City | Delhi |
| Design | 2 D |
| Cutting Accuracy | ±0.05 mm |
| Drawing Format | DXF |
| Industry/Application | Manufacturing |
| Certification | ISO |
Set up in the year 2018 “Shri Shyam Laser Cutting“ is an Job Work Service,Laser Cutting Service. These administrations are hugely respected in the market for their top highlights, for example, moderate evaluating, unwavering quality, stringent investigation, convenient fruition and adaptability.
Additional Information:
- Delivery Time: 2 TO 3 DAYS
Approx. Price: Rs 200 / sq ftGet Latest Price We are a prominent name occupied in offering a high-quality Job Work Service,Laser Cutting Service. These services are handled by expert’s team who has rich industry experience and skill.
Approx. Price: Rs 110 / Sq ftGet Latest Price Service Details:
| Mesh Type | Woven |
| Service Type | Job Work |
| Material | Metal |
| Wire Diameter | 0.50 mm |
| Cutting Method | CNC Laser Cutting |
| Aperture Size | 0.5 mm |
| Thickness | 6 mm |
| Surface Finish | Galvanized |
| Finish | Glossy |
| Size | 4 x 8 feet |
| Width | 600 mm |
| Design Type | 3D Design |
| Color | Cream Color |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Residential , Commercial And Industrial |
| Service Duration | 1-3 days |
| Length | 1500 mm |
| Brand | Shri Shyam Laser Cutting |
Set up in the year 2018 “Shri Shyam Laser Cutting“ is an Job Work Service,Laser Cutting Service. These administrations are hugely respected in the market for their top highlights, for example, moderate evaluating, unwavering quality, stringent investigation, convenient fruition and adaptability.